בלוקצ'יין וביטקוין – מה הם?

בלוקצ'יין (Blockchain) היא אחת התפיסות הטכנולוגיות החמות בעולם הטכנולוגיה כיום אשר פותחה על ידי גורם אנונימי בשם סטושי נקמוטו. טכנולוגיה זו מאפשרת פעילות עסקית על גבי רשת האינטרנט ואימות של העברות עסקיות בין גורמים שונים ללא ישות ניהול מרכזית. האפליקציה הראשונה ששוחררה במסגרת הטכנולוגיה הייתה ביטקוין (Bitcoin) ב-2009. ביטקוין הוא מטבע קריפטוגרפי ובלוקצ'יין הוא הטכנולוגיה שתומכת בו.

כיצד זה מתבצע?

בעוד מטבעות רגילים מונפקים על ידי בנקים מרכזיים, לביטקוין אין ישות ניהול מרכזית. במקום, הבלוקצ'יין מתוחזק על ידי רשת אנשים המוכרים בתור כורים. כל משתמש מחזיק את המטבעות הקריפטוגרפים שלו בארנק אשר לו מפתח פרטי – חתימה דיגיטלית המספקת הוכחה מתמטית שהעסקה אכן הגיעה מבעל הארנק. כאשר המשתמש מבצע עסקה היא נכנסת לבלוק המוגדר בחוקי הצפנה נוקשים. הבלוק נשלח לרשת הביטקוין,  שם הוא עובר תהליך וידוא. לאחר שהבלוק אושר הוא מצטרף לבלוקים קודמים ליצירת שרשרת הנקראת בלוקצ'יין.

אחד היתרונות הבולטים של הטכנולוגיה היא שלכאורה לא ניתן לשבש אותה. כל בלוק שנוסף לשרשרת מחזיק אזכור קריפטוגרפי לבלוק הקודם לו, וכדי לפגוע בבלוק אחד יש לשנות את כל הבלוקים שקדמו לו.

למידע נוסף ראו מקור:

Everything you need to know about the blockchain

0 תגובות

הצג:
הוסף תגובה
"> ">