כיצד להגן על הסמארטפון מפני פריצה וחשיפת מידע אישי

היום יותר מתמיד קל מאוד לדלות פרטים שונים על כל אדם בעזרת גישה למכשיר הסלולרי שלו. המדריך הבא יעזור לכם להגן טוב יותר על הסמארטפון שלכם, ואם אתם רוצים לשמור על הפרטים האישיים שלכם לעצמכם ולהבטיח שהמכשיר הנייד שלכם לא יהיה חשוף לפריצות ולחשיפת מידע, מומלץ שתעקבו אחרי ההוראות שב-7 הסעיפים הבאים:

נעילת המכשיר

נעילת המכשיר הסלולרי בעזרת סיסמה זו אחת הדרכים הפשוטות ביותר להגן על המידע האישי שלכם במקרה שהסמארטפון נופל לידיים הלא נכונות. בכל המכשירים אפשר לקבוע סיסמה בת 4 תווים לפחות, וברובם ישנן גם אפשרויות אחרות, הכוללות דפוס מסוים של תנועות על ידי החלקת האצבע על גבי המסך, אשר אתם קובעים אותו.  בסמארטפונים מתקדמים, ישנה אפשרות לנעילת המכשיר ופתיחתו בעזרת טביעת אצבע. האפשרות הזו היא הבטוחה ביותר, ואם בני משפחה אחרים נוהגים להשתמש במכשירכם, תוכלו להגדיר בו גם את טביעות האצבע שלהם.

אנטי-וירוס

הסמארטפון הוא בעצם מחשב כיס, וכמו כל מחשב גם אותו יכולים לתקוף וירוסים. אם אתם משתמשים באייפון אין צורך להתקין אנטי-וירוס חיצוני, וזה אף עלול לפגוע בשכבת ההגנה של המכשיר, זאת משום שכמו כל המכשירים הניידים והמחשבים של אפל, גם האייפון בנוי בצורה כזו שלא ניתן יהיה לתקוף אותו באמצעות וירוסים. אם מנגד אתם משתמשים במכשיר אנדרואיד, מומלץ מאוד שתתקינו בו אפליקציית אנטי-וירוס, כשהפופולארית ביותר שבהם היא האפליקציה החינמית של חברת AVG .

סיסמאות

האקרים שפורצים לסמארטפונים בדרך כלל מחפשים מידע מסוים, כמו סיסמאות לחשבונות של אתרי קניות, על מנת לגנוב את פרטי כרטיס האשראי של המשתמש. לכן לפני הכל, מומלץ ליצור סיסמאות שונות לכל אתר ולכל שירות שבהם אתם משתמשים בסמארטפון, ושכל אחת מהסיסמאות תהיה מורכבת משילוב של אותיות גדולות וקטנות באנגלית, מספרים וסמלים – ככל שתשתמשו ביותר סוגים של תווים, כך יהיה קשה יותר לגלות את הסיסמה. בנוסף, הדפדפן שבסמארטפון שלכם עשוי להציע לכם לשמור את הסיסמה שבה השתמשתם – מומלץ שלא תאשרו את האפשרות הזו, משום שאם הסמארטפון שלכם ייגנב, יהיה קל מאוד לגנב להיכנס לחשבונות שלכם, אפילו אם אינו פורץ מיומן. על כן מומלץ גם לא לשמור שום תיעוד של הסיסמאות שלכם בסמארטפון, אפילו אם רשמתם אותן לעצמכם בקובץ טקסט כדי שלא לשכוח.

הורדת אפליקציות בצורה בטוחה

עשו לעצמכם חוק שלא לסמוך על שום אפליקציה שדורשת הורדה ממקור שאינו החנות הרשמית של מערכת ההפעלה של הסמארטפון שלכם, – AppStore עבור iOS ו- Google Play  עבור אנדרואיד. אתרים רבים מתחזים לאתרי הורדות לאפליקציות, והקבצים שתמצאו בהם חושפים את מכשירכם לווירוסים ולפריצות. דבר נוסף שצריך לדעת הוא שאפליקציות רבות דורשות גישה לקבצים או לאפשרויות מסוימות בסמארטפון שלכם, מבלי שיהיה לכך צורך. כך למשל אם הורדתם אפליקציית משחק והיא דורשת מכם גישה לקבציי התמונות שלכם או לרשימת אנשי הקשר, הימנעו מלאשר זאת באופן אוטומטי. תוכלו לסרב ולבדוק האם בשלב מאוחר יותר אתם מתבקשים לעשות כך שוב לצורך שימוש בשירות מסוים שהאפליקציה מספקת.

שימוש ברשתות אלחוטיות ובבלוטות'

רובנו משאירים את אפשרות החיבור לרשתות אלחוטיות ובלוטות' פועלות באופן תמידי, אלא אם כן אנחנו מעדיפים לחסוך בחיי הסוללה. עם זאת מומלץ לכבות את האפשרויות האלה כשלא נעשה בהן שימוש, וזאת מאחר שהן משאירות את מכשירכם חשוף לפריצות. באפשרותם של פורצים לשלוח הודעות מפתות בעלות מטרות זדוניות למכשירכם, לקבל גישה לכל המידע האישי שמצוי בסמארטפון שלכם ואפילו לנהל שיחות או לשמוע את השיחות שלכם, כל זאת באמצעות שימוש בחיבור הבלוטות' בלבד. בנוסף, גם במקרה שבו אתם מתחברים לרשת אלחוטית שאינה מאובטחת, האקרים יכולים לפרוץ למכשירכם ולדלות ממנו מידע. לרוב זה נעשה ברשתות אלחוטיות של בתי קפה או הרכבת, בהן אין צורך בסיסמה לשם התחברות. לכן מומלץ שלא להשתמש בשירותי בנק או קניות דרך רשתות אלחוטיות שכאלה. יתרה מזאת, אל תתפתו להיכנס לרשת אלחוטית שאינה דורשת סיסמה ושאינכם יודעים לאיזה עסק או שירות היא שייכת – זו עלולה להיות מלכודת.

עדכון גרסה

אם הסמארטפון שלכם מתריע בפניכם בנוגע לעדכון גרסה, מומלץ מאוד שתאשרו את האפשרות, זאת משום שרוב העדכונים כוללים בעיקר שיפורים ותיקונים למערכת האבטחה של הסמארטפון. ככל שתדחו את העדכון זמן רב יותר, כך תהיו חשופים יותר לפריצות בשיטות חדשניות שכבר הצליחו לפתח נגדן אפשרויות מניעה.

התראות במסך הנעילה

אפליקציות רבות כוללות אפשרות לקבלת התראות, ורובן מציגות אותן כבר במסך הנעילה, עוד לפני שישנו צורך להקליד סיסמה על מנת לפתוח את הסמארטפון. במקרה של גניבה, אפשרות זו חושפת את הפרטים שלכם לעיני האדם שגנב לכם את הסמארטפון. לכן, מומלץ להגביל את האפשרות הזו.

0 תגובות

הצג:
הוסף תגובה
"> ">