גיבויים – איך עושים את זה נכון

כשהצורך האנושי בטכנולוגיה הולך וגדל, גיבוי הופך למונח מוכר בקרב מרבית האנשים. קונספט הגיבויים היה קיים הרבה לפני שנקרא כך. בכל פעם שמסמך חשוב הועתק ונשמר במקום שונה מהעותק המקורי כדי לוודא שהמידע לא ילך לאיבוד, תהליך הגיבוי הוצא לפועל. כך, אם העותק המקורי היה נהרס, ניתן היה לשחזר את המידע שהופיע בו באמצעות העותק אשר נשמר במקום בטוח. כאשר אנשים וחברות אימצו שיטה זו בהקשר הטכנולוגי, מאפייני הגיבוי לא השתנו – ומקורות חדשים הפכו את תהליך הגיבוי לפשוט ולמהיר יותר.

במאמר זה נסקור את סוגי הגיבויים השונים, וכן את הטעויות הנפוצות שרובנו עושים בעת גיבוי המידע שלנו.

בקצרה, קיימים שלושה סוגי גיבויים עיקריים: מלא, הדרגתי ודיפרנציאלי.

גיבוי מלא:

כפי שרומז השם, גיבוי זה מתייחס לתהליך של העתקת כל המידע אשר נחשב לחשוב ושאסור לאבד אותו. גיבוי זה הוא ההעתק הראשון ולרוב נחשב למהימן ביותר, שכן ניתן לבצע אותו ללא שימוש בכלים נוספים.

גיבוי הדרגתי:

תהליך זה דורש טיפול נרחב לאורך כל השלבים של הגיבוי, שכן הוא כולל הכנת עותקים של הקבצים תוך כדי שלוקחים בחשבון את השינויים שעברו מאז הגיבוי. לדוגמה, נניח וביצעתם גיבוי מלא. מרגע שסיימתם, החלטתם לבצע גיבוי הדרגתי, ואתם יוצרים שני קבצים חדשים. הגיבוי ההדרגתי יוודא כי כל הקבצים בגיבוי המלא נותרים זהים, וכן יגבה רק את שני הקבצים החדשים. הגיבוי ההדרגתי חוסך זמן ומקום, שכן תמיד יהיו פחות קבצים מאשר ביצוע גיבוי מלא. אנו ממליצים שלא לעשות שימוש בגיבוי זה באופן ידני.

גיבוי דיפרנציאלי:

לגיבוי הדיפרנציאלי מבנה דומה לזה של הגיבוי ההדרגתי – במילים אחרות, מדובר בתהליך של הכנת עותקים לקבצים חדשים או לקבצים שעברו שינוי. עם זאת, בתהליך זה כל הקבצים שנוצרו מאז הגיבוי המלא והמקורי יועתקו בשנית. כפי שהמלצנו בגיבוי ההדרגתי, אנו ממליצים שלא לבצע גיבוי דיפרנציאלי באופן ידני.

היכן לאחסן את הגיבוי?

לאחר שבחרנו איזו שיטת גיבוי הכי מתאימה לצרכים שלנו, חשוב לשקול בקפדנות היכן לאחסן אותו. סוגי המדיה שעל גביהם נפוץ לאחסן את הגיבוי השתנו לאורך השנים. אחת השאלות החשובות שצריך לשאול את עצמנו כשאנחנו שוקלים היכן לאחסן את הגיבוי שלנו הוא: כמה זמן אנחנו צריכים לשמור את הגיבוי הזה? התשובה לשאלה הזו תעזור לכם להחליט באיזה אמצעי להשתמש לאחסון הגיבוי שלכם.

הטבלה הבאה מכילה מחזורי חיים מוערכים של סוגים שונים של מדיות לאחסון:
אמצעיתאריך המצאהמחזור חייםקיבולת
HD19565-10 שניםמ-GB ל-TB
דיסקט19713-5 שניםממאות בודדות של KB ועד מספר MB
CD197925-50 שנים80 דקות או 700 MB
MD (Mini Disc)199125-50 שנים60 דקות או 340 MB
DVD1994/199525-50 שנים4.7 GB
SD Card199410 שנים או יותרממספר בודד של MB ועד עשרות GB
USB200010 שנים או יותרממספר בודד של MB ועד עשרות GB
SSD1970-199010 שנים או יותרמ-GB ועד TB

עכשיו יש לנו מידע אשר יאפשר לנו לבנות ולתחזק שגרת גיבויים יציבה ומוצלחת, אך חלק מהאנשים עדיין תוהים לעצמם אם אכן מדובר בדבר הכרחי ומדוע הוא נחשב לחשוב כל כך.

כדי לענות על השאלה הזו בצורה נכונה עלינו להבין את הצרכים הספציפיים של כל עסק עצמאי או בית, ובמקום זאת נבחן שני תרחישים מדומים אשר ידגימו את חשיבותו של הגיבוי.

עבור עסקים:

השנה היא 2017 והחברה "אא ממ" מתחילה את יומה העסקי בשעה 8 בבוקר כרגיל. בסביבות 11 בבוקר, אחד ממנהלי ה-IT שומע צליל מוזר אשר מגיע מאזור קרוב. מיד לאחר שמיעת הצליל, הפלאפון שלו מצלצל והוא עונה. לאחר סיום השיחה, הוא מבין כי תחנת העבודה שלו משותקת ועל המסך מופיעה הודעה לפיה כל המידע מוצפן כעת. אותה ההודעה מוקרנת על גבי מסכים נוספים בחברה. לאחר מכן הוא מגלה כי שרת הקבצים של החברה נפל בגלל אותה הבעיה – תוכנת כופר.

בדוגמה זו, החברה, אשר תלויה בשרת הקבצים שלה כדי לעבוד, יכלה בקלות למנוע מהמערכות שלה מלהיות משותקות על ידי תוכנת הכופר באמצעות תחזוקה של גיבוי מלא, אופליין ועדכני של שרת הקבצים שלה.

עבור בתים:

מר א' צפה בטלוויזיה מהספה הנוחה שלו בביתו כשנתקף התקף נוסטלגיה והחליט לצפות בתמונות של חתונתו ולידת בנו. כאשר סיים לצפות באלבום התמונות הלך מר א' למטבח להכין משהו לאכול, והשאיר את המחשב מחובר לחשמל. לפתע שמע רעם והחשמל נפל. למחרת, כשחזר החשמל, הוא גילה כי הדיסק הקשיח של המחשב נשרף וכי כל התמונות נאבדו.

כאן, התקרית קרתה בגלל נפילת החשמל, אך קיימות סיבות רבות לאיבוד מידע, וניתן להתגונן מפני כולן על ידי ביצוע סדיר של גיבויים. אם יש בידיכם מידע חשוב שאין ברצונכם לאבד, גיבוי הוא אמצעי אפקטיבי למנוע זאת.

טעויות נפוצות שעושים במהלך הגיבוי:

עכשיו כשהבנו את חשיבות הגיבויים, הבא נמשיך עם מספר המלצות וכן עם טעויות נפוצות שאנו עושים במהלך הגיבוי.

  1. לא עושים גיבוי כלל – הטעות המוכרת והנפוצה ביותר. פעמים רבות הגיבוי לא בוצע בגלל הזמן שהוא דורש או בגלל שחשבתם שהמידע לא חשוב – עד שהוא נאבד.
  2. שומרים את העתקי הגיבוי באותו דיסק קשיח יחד עם הקבצים המקוריים – הרעיון מאחורי הגיבוי הוא ביצוע העתק אשר נשמר באופן מאובטח. ההעתק חייב להישמר במקום שונה מזה של הקובץ המקורי. אם הם נשמרים באותו דיסק קשיח וזה נפגע, ההעתקים עלולים להיאבד יחד עם הקבצים המקוריים.
  3. לא בודקים את הגיבויים – ביצוע גיבוי טומן בחובו מספר תהליכים. לא מספיק ליצור העתק – עליכם לבדוק כי המידע שגיביתם אכן נגיש במקרה ותזדקקו לו. בחינה של הגיבויים חשובה לא פחות מהגיבוי עצמו. בהתאם לסוג הגיבוי, כשלרוב מדובר בקובץ דחוס, הקובץ עלול להינזק. במקרה כזה יש לבצע גיבוי חדש.
  4. לא מריצים את הגיבוי בקביעות ובתדירות מספיקה – חשוב לבצע גיבויים באופן קבוע, במיוחד אם המידע מעודכן בתדירות. דמיינו לעצמכם, למשל, שאתם כותבים ספר בוורד ואתם עושים גיבוי רק ביום הראשון של כל חודש. אם הקובץ נאבד ב-15 לחודש, הגיבוי שלכם תקף לשבועיים אחורה ואתם איבדתם את כל העבודה שעמלתם עליה בתקופה זו.
  5. לא מתייגים את קבצי הגיבוי – לאחר הרצת הגיבויים, שמרו על רישום של הקבצים בהתאם לדיסק הקשיח שלהם. במקרה ותאלצו לשחזר את המידע, תצטרכו לעשות זאת תוך שימוש בציוד המתאים.

לסיכום:

איבוד מידע יכול לעלות לכולנו ביוקר, ולכן גיבויים חייבים להיות חלק מהיגיינת הסייבר של כולנו!

למידע נוסף ראו מקור:

https://www.welivesecurity.com/2019/05/10/types-backup-mistakes-avoid/

0 תגובות

הצג:
הוסף תגובה
"> ">