עד כמה בטוחה אפליקציית ההודעות שלכם?

איזו מבין אפליקציית ההודעות היא הבטוחה ביותר? יצאנו לבדוק

כל חברת תוכנה תבטיח לכם שהיא עושה הכול למען הפרטיות ולמען האבטחה שלכם. בעוד מבחר אפליקציות ההודעות רחב, קשה לדעת באילו פלטפורמות ניתן לבטוח.

הקריטריונים הבאים יעזרו לכם לאמוד את רמת האבטחה של אפליקציית ההודעות שלכם וכן להחליט עד כמה ניתן לבטוח בה.

הצפנה

כיום, לא קיימת אפליקציית הודעות אשר שולחת את ההודעות שלכם בתצורת טקסט רגילה; כל הפלטפורמות עושות שימוש בהצפנה מסוימת כדי לערבל את ההודעות ולמנוע מגורמים זרים גישה אליהן. עם זאת, לא כל סוגי ההצפנה מספקים את ההגנה הנדרשת.

חלק מהאפליקציות מצפינות את ההודעות במהלך העברתן ובמהלך אחסונן, אך מחזיקות בד בבד עותק של מפתחות ההצפנה (רצף של תווים המשמש לתהליך פיענוח ההצפנה). כלומר, אותם גורמים זרים יכולים לפענח את ההצפנה ולקרוא את ההודעות שלכם. חברות אשר עושות שימוש בסוג הצפנה זה, עושות זאת לרוב מטעמים מסחריים.

אפליקציות אשר עושות שימוש בהצפנה מסוג זה: Google Hangouts, Skype, WeChat.

הפלטפורמות הבטוחות ביותר עושות שימוש בהצפנת "מקצה לקצה". אפליקציות אלו עושות שימוש במפתחות הצפנה ציבוריים כדי להצפין את ההודעות: עבור כל משתמש מונפקים מפתח ציבורי ומפתח פרטי. מפתחות ההצפנה הציבוריים נשמרים בשרתי החברה, ואילו מפתחות ההצפנה הפרטיים נשמרים במכשירי המשתמש בלבד. הצפנה מסוג זה מבטיחה כי אפילו החברה המפתחת של האפליקציה לא יכולה לגשת לתוכן ההודעות.

כיום, יותר ויותר פלטפורמות מאמצות הצפנה מסוג זה, ביניהן: Signal, WhatsApp, Wicker, Apple's iMessage.

מחיקת הודעות

על אף שהצפנת "מקצה לקצה" מגינה עליך מפני ציתות, אין בה תועלת במידה והמכשיר שלך נופל לידיים הלא נכונות. פיצ'ר אבטחה נוסף וחשוב לא פחות הוא היכולת למחוק הודעות לאחר שליחתן.

Telegram, Signal, Skype – אפליקציות אלו מאפשרות למשתמש למחוק הודעות עבורם ועבור המשתמש אליו הן נשלחו.

WhatsApp – אפליקציה זו מאפשרת למשתמש למחוק את ההודעות עבור כולם, אולם ניתן למחוק הודעות עד 13 שעות מרגע שליחתן.

iMessage – אפליקציה זו לא מאפשרת למשתמש למחוק הודעות יחידות, אלא שיחות שלמות בלבד. במידה ובחרתם למחוק את ההודעות אלו ימחקו אך ורק במכשירכם.

מטא-דאטה

בנוסף לתוכן ההודעות, יש לשים לב למטא-דאטה – המידע שפלטפורמת ההודעות אוספת אודות פעולותיך. מידע זה כולל את זהות השולח ומקבל ההודעה, זמן שליחת ההודעה, זמני לוג-אין, כתובות IP וכן הלאה. מידע זה יכול לגרום לנזק רב במידה וייפול לידיים הלא נכונות.

רוב אפליקציות ההודעות הפופולריות אוספות מידע רב אודות המשתמשים שלהם. מכל האפליקציות המוכרות, Signal היא זו שאוספת את כמות המידע המועט ביותר – מספר הטלפון עמו נרשמת לחשבון, וכן הפעם האחרונה בה נכנסת אליו.

שום דבר אינו מושלם

לסיכום, כאשר אתם ניגשים לבחור אפליקציית הודעות, עליכם לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

  • האם נעשה שימוש בהצפנה "מקצה לקצה"?
  • האם ניתן למחוק לחלוטין את ההודעות?
  • כמה מידע אוספת עלינו האפליקציה?

תשובה לשאלות אלו תיתן לכם אינדיקציה לעד כמה בטוחה אפליקציית ההודעות שלכם. עם זאת, עליכם להקפיד על מספר כללים כדי להגן על עצמכם באופן המקסימלי:

  • הקפידו לנעול את מכשירכם באמצעות סיסמה
  • הקפידו להתקין תוכנות מורשות במכשירכם

למידע נוסף ראו מקור:

כמה בטוחה אפליקציית ההודעות שלכם?

0 תגובות

הצג:
הוסף תגובה
"> ">