ניהול הרשאות עבור אפליקציות בטלפון מבוסס אנדרואיד

 1. שלב 1 מתוך 11
 2. שלב 2 מתוך 11
 3. שלב 3 מתוך 11
 4. שלב 4 מתוך 11
 5. שלב 5 מתוך 11
 6. שלב 6 מתוך 11
 7. שלב 7 מתוך 11
 8. שלב 8 מתוך 11
 9. שלב 9 מתוך 11
 10. שלב 10 מתוך 11
 11. שלב 11 מתוך 11

האם יש מישהו שלא משתמש באפליקציות?

האם הייתם נותנים לאדם זר לבדוק מיהם אנשי הקשר שלכם? האם הייתם נותנים לו לקרוא את תכתובת ה-SMS שלכם? זה בדיוק מה שאתם עושים אם אתם מאפשרים לאפליקציות לגשת למשאבים רגישים של הטלפון שלכם. פעמים רבות, מפתחי האפליקציות עושים שימוש במידע זה לצורכי רווח. אל תאשרו לכל האפליקציות את הרשאות הגישה שהן מבקשות. במדריך שלפניכם תלמדו כיצד לנהל נכון ובטוח את ההרשאות לאפליקציות במכשירי האנדרואיד שלכם.

אי אפשר שלא לשים לב שכמעט כל אפליקציה אותה מורידים לטלפון מבקשת הרשאות מסוימות. אבל האם בחנתם אי פעם מקרוב מהן ההרשאות הללו שהאפליקציה מבקשת? ואם כבר בדקתם, האם שאלתם את עצמכם מדוע אפליקציה כזו או אחרת מבקשת הרשאות כאלו אחרות? האם, לדוגמה, עברה בכם מחשבה כמו "למה אפליקציה של רשת חברתית מבקשת הרשאות לאנשי הקשר שלי?"

אם עניתם "לא" לאחת מהשאלות האלו אתם נמנים על רוב משתמשי הטלפונים החכמים.

ברור לחלוטין שהשימוש באפליקציות השונות הוא חלק מחיינו היום. עם זאת חשוב להיות מודעים לעובדה שלאפליקציות השונות יכולה להיות השפעה על רמת אבטחת המידע שלנו והפרטיות שלנו ברשת.

במדריך זה נסביר מהן הרשאות בטלפונים שמבוססים על אנדרואיד, מערכת ההפעלה של גוגל. אתם תלמדו כיצד מנהלים הרשאות לאפליקציות, וכן מה צריך לבדוק כאשר מתקינים אפליקציה חדשה בטלפון.

 •  הבהרה חשובה: מדריך זה אינו ממליץ להוריד או להימנע מהורדת אפליקציה כלשהי. כל האפליקציות אשר מוצגות במדריך מוזכרות לצורך הדגמה בלבד. אין להסיק שאם אפליקציה מסוימת מופיעה במדריך, היא מזיקה או שמפתחיה עושים בה שימוש לרעה. 

הסכנות האפשרויות להענקת הרשאות לאפליקציות ללא תשומת לב

בהינתן הרשאות מתאימות, המפתחים של האפליקציות יכולים לעשות כמעט כל מה שברצונם בטלפון שלכם. אפשרות זו חושפת את הטלפונים החכמים לפעילות זדונית של ההאקרים.

אלו מהפעולות הבאות לא יושפעו מפעילות של האקרים שניצלו אפליקצינה זדונית?

לפניכם רשימת תשובות. נא לבחור את התשובה הנכונה.

צדקת! זו התשובה הנכונה

טעית, זו אינה התשובה הנכונה... אולי ננסה שוב?

אנדרואיד גרסאות רבות יש לה

אנדרואיד גרסאות רבות יש לה

החל מגרסה 6.0 של אנדרואיד, גוגל מאפשרת לבחון ולנהל בצורה מקיפה יותר את ההרשאות לאפליקציות. אנו נתייחס גם לגרסאות ישנות יותר תוך ציון הבדלים מתבקשים.

כמו כן תפריטי ההגדרות מעט שונים בין המכשירים השונים, בגלל שחלק מיצרניות המכשירים מתקינות ממשק משלהן מעל מערכת ההפעלה וגם בגלל הבדלים בין גרסאות האנדרואיד השונות.

תרגול עצמאי:

היכנסו ל-"הגדרות" במכשיר האנדרואיד שלכם, וחפשו את ההגדרה שמכונה "מידע על הטלפון". אחרי שתמצאו אותה כנסו וחפשו את השורה "גרסת אנדרואיד". רשמו בצד מהי גרסת האנדרואיד במכשיר שלכם. תזדקקו לה בהמשך.

איך יודעים מהן ההרשאות שאפליקציה רוצה לקבל?

כדי להתקין אפליקציה באנדרואיד משתמשים ב-Google Play, חנות האפליקציות של גוגל.

הערה: במדריך זה לא נתייחס להורדת אפליקציות מחנויות ואתרי צד שלישי.

בהתאם לגרסת האנדרואיד ובאפליקציה אותה רוצים להתקין, ייתכן שלפני הורדתה יופיע חלון שיציג את ההרשאות שהאפליקציה מבקשת כדי לפעול.

אבל בגרסאות החדשות יש לבדוק מהן ההרשאות המבוקשות עוד לפני ההתקנה: בדף האפליקציה ב-Google Play גללו מטה עד שתראו את הכותרת "למפתחים", ואת האפשרות "פרטי הרשאות". לחצו על אפשרות זו כדי לראות פירוט מלא.

אפליקציה שלפני ההתקנה מציגה את כל ההרשאות שהיא זקוקה להן

רשימת ההרשאות הנדרשות בבדיקתן בדף האפליקציה בחנות

האפליקציה מבקשת הרשאות כי היא זקוקה להן

באופן כללי זה נכון. עם זאת, יש אפליקציות, רבות מהן מוכרות היטב, שדורשות הרשאות נרחבות מאוד, לעיתים מעבר למה שסביר שהן ידרשו.

כמשתמשים, אנחנו צריכים לשים לב לדרישות שהאפליקציה מבקשת כדי להימנע ממצב בו האקרים יצליחו לשתול בטלפון שלנו נוזקה כזו או אחרת שהצליחה לחדור ל-Google Play תוך התחזות, לדוגמה, למשחק תמים.

נכון או לא נכון:

אנחנו רוצים להוריד משחק קלפים מ-Google Play ומגלים שאפליקציית המשחק מבקשת גישה לאנשי הקשר וכן למצלמה של המכשיר.

צדקת! זו התשובה הנכונה

טעית, זו אינה התשובה הנכונה... אולי ננסה שוב?

השינוי הגדול באנדרואיד 6.0 והלאה

שימו לב לשיפור הגדול בניהול הרשאות האפליקציות שמציעות גרסאות אנדרואיד 6.0 והלאה. שני היתרונות החשובים: תוכלו לבצע אישור מדויק לכל הרשאה ויש גם אפשרות לשנות את ההרשאות לאחר ההתקנה. בנוסף, חשוב מאד לדעת:

 • האפליקציות יבקשו מכם המשתמשים באופן ישיר, בדרך כלל בהרצה הראשונה שלהן, הרשאה עבור גישה לכל משאב מסוים שהן זקוקות לו או רוצות בו. הבחירה האם לאפשר לאפליקציה לגשת למשאב מסוים נמצאת כעת לחלוטין בידיכם!
 • לאחר שתתנו את ההרשאה בפעם הראשונה, האפליקציה לא תבקש מכם אישור נוסף עבור הגישה לאותו משאב. אם תרצו לשנות הרשאה, תצטרכו לעשות זאת באופן ידני. מייד נסביר לכם איך לעשות את זה.
 • קחו בחשבון שמניעת אישור של אחת או יותר מההרשאות המבוקשות עלולה לעיתים לפגוע בפעילות האפליקציה, אך לעיתים לא ייגרם שום נזק לפעילותה תקינה, כך שכדאי ורצוי לנהל את ההרשאות עם הפעלת שיקול דעת מה סביר וחשוב לכם ומה מיותר.

כך תשנו הרשאות לאחר שכבר התקנתם את האפליקציה

 • היכנסו ל-"הגדרות".
 • תחת "הגדרות כלליות"/"הגדרות יישומים" וכדומה (משתנה בין המכשירים), מצאו את "יישומים"/"אפליקציות" וכדומה.
 • בעמוד זה, אפשר לראות את רשימת כל האפליקציות שהותקנו במכשיר.
 • חפשו ברשימה את האפליקציה שאת ההרשאות שלה אתם מעוניינים לבחון, ולחצו עליה.
 • בדף האפליקציה לחצו על הרשאות כדי לראות את כל ההרשאות שהאפליקציה יכולה לבקש ומקבלת.

כפי שניתן לראות, באמצעות פעולה פשוטה, ניתן לבטל את ההרשאות של האפליקציה למשאבים השונים מהמשאבים בטלפון שלכם – SMS לדוגמה. באותה מידה ניתן גם לאפשר אותם.

אפשר גם לבחון את ההרשאות באופן מפורט יותר, בדומה לרשימה המוצגת בדף האפליקציה ב-Google Play. לחצו על סימן התפריט לצד הכותרת הראשית של הדף, "הרשאות לאפליקציה", ואז לחצו על האפשרות החדשה שתופיע – "כל ההרשאות".

עדכונים אוטומטיים, איך הם משפיעים על ההרשאות?

החל באנדרואיד 6.0 והלאה יש בעיה, בהיבט של ההרשאות – עדכון אוטומטי מתבצע מבלי להודיע על שינוי, אם מתבצע, בהרשאות תחת קטגוריה מסוימת. כך, לדוגמה, תוכלו לגלות שאפליקציה שלפני העדכון יכולה היתה רק לקרוא את הודעות ה-SMS שלכם, יכולה כעת גם לשלוח הודעות SMS. תיכף נספר לכם איך אפשר לטפל בזה.

כדאי לדעת

 • אפליקציות שהותקנו לפני עדכון המכשיר לאנדרואיד 6.0, ולאחריו, ישתמשו בכל ההרשאות שאושרו בגרסה הקודמת, ולא יבקשו הרשאת גישה ייעודית עבור כל משאב שהן ניגשות אליו.
 • ניסיון לבטל הרשאה לאפליקציה שיועדה במקור לאנדרואיד בגרסה קודמת לאנדרואיד 6.0 יכול לגרום להופעת ההודעה: "האפליקציה הזו עוצבה בשביל גרסה ישנה יותר של אנדרואיד. דחיית ההרשאה עשויה לגרום לה לתפקד באופן לקוי".
 • עם זאת, גם אם תבטלו את ההרשאה המסוימת לא תהיה בדרך כלל שום בעיה בפעילות האפליקציה. בכל מקרה, אם תבטלו הרשאה ופעילות האפליקציה תיפגע, תמיד תוכלו להחזיר את ההרשאה באותו מסך.

לסיכום - איך למנוע עדכונים אוטומטיים?

כאמור, אם תבחרו לאפשר עדכוני אפליקציות אוטומטיים, אפליקציות יוכלו לעדכן את ההרשאות אותן הן דורשות תחת קבוצת הרשאות שעבורה אושרה קודם לכן, ואתם אפילו לא תדעו על כך.

אם תרצו תוכלו במקום זאת להגדיר שלא יבוצעו עדכונים אוטומטיים של האפליקציות וכך תוכלו לבדוק בכל עדכון מהן ההרשאות החדשות אותן היא דורשת.

איך עושים את זה?

 • הפעילו את האפליקציה Google Play.
 • לחצו על האייקון של התפריט למעלה ובחרו ברשימה את "הגדרות".
 • כעת לחצו על "עדכון אפליקציות באופן אוטומטי". שימו לב: מתחת לאפשרות תראו מהי ההגדרה הנוכחית שלה באותו רגע.
 • בחלון שיופיע סמנו את אפשרות הבחירה "ללא עדכון אוטומטי".

ויש גם אפשרות למנוע עדכונים אוטומטיים רק לחלק מהאפליקציות. ראו להלן.

איך מונעים עדכוני אפליקציות אוטומטיים

עבור משתמשים רבים בחירה גורפת באפשרות "ללא עדכון אוטומטי" יכולה להיות מאוד לא נוחה כי ייתכן ויידרש מכם תשומת לב רבה יותר לעדכוני אפליקציה מאשר ייראה בעיניכם סביר.

לכן, במקרה כזה ייתכן שיהיה כדאי יותר להגדיר עבור אפליקציות מסוימות האם אתם מרשים להן להתקין עדכונים באופן אוטומטי. או לא. כך, ניתן להיות עם יד על הדופק עם אפליקציות שאינכם בוטחים בהן, או שמלכתחילה הייתה לכם בעיה עם ההרשאות אותן הן דורשות.

תרגול עצמאי: בצעו כעת את הצעדים להלן בטלפון שלכם כדי לבטל את אפשרות העדכון האוטומטי ל-Google, אפליקציית החיפוש של גוגל עצמה באנדרואיד.

 • בתפריט של Google Play לחצו על "האפליקציות והמשחקים שלי".
 • בעמוד שייפתח יופיעו כל האפליקציות המותקנות בטלפון שלכם.
 • חפשו ברשימה את Google ולחצו עליה.
 • לחצו על אייקון התפריט למעלה (3 הנקודות משמאל).
 • בטלו את הסימון בתיבה "הפעלת עדכונים אוטומטיים".

לסיכום, מהי ההמלצה לגבי מתן הרשאות לאפליקציות?

לפני שאתם מתקינים אפליקציה, כל אפליקציה, חשבו מה היא תוכל לגרום לטלפון שלכם והאם התקנתה יכולה לפגוע בו או בכם באיזושהי דרך. היו משתמשים חכמים ומודעים – אל תאשרו לאפליקציות את כל ההרשאות שהן מבקשות באופן אוטומטי, אלא אם אתם בטוחים שזה מה שאתם רוצים לעשות.