פרטיות בגלישה – האם מצב גלישה פרטית (Incognito או Private Browsing) אכן מגן עלינו ממעקב?

 1. שלב 1 מתוך 4
 2. שלב 2 מתוך 4
 3. שלב 3 מתוך 4
 4. שלב 4 מתוך 4

מהי גלישה פרטית?

מהי גלישה פרטית?

גלישה פרטית היא פיצ'ר בדפדפנים, המאפשר גלישה באינטרנט ללא שמירה של היסטוריית הגלישה, וללא שמירת עוגיות והמידע שהמשתמש מכניס בטפסים (פרטי כרטיס אשראי, יוזר וסיסמא וכו').

בנוסף, גלישה פרטית לא משתמשת בעוגיות שכבר שמורות על המחשב. זה אומר שאם תרצו להיכנס לחשבון מסוים כמו חשבון ה-Google או ה-Facebook שלכם, תצטרכו להכנס מחדש לחשבונכם ולהקליד את שם המשתמש והסיסמא בכל פעם שתפתחו סשן חדש של גלישה פרטית (בטאבים שייפתחו באותו הסשן המידע שלכם כן יישמר).

עם זאת חשוב לזכור שגלישה פרטית היא למעשה קו הגנה דק המונע שמירה של פרטי גלישה על המחשב הפרטי שלכם בלבד, ולא מעבר לכך.

האתרים אליהם אתם נכנסים, או ספק האינטרנט דרכו אתם גולשים, המעסיק או מוסד הלימודים המפעיל את הרשת או הרשתות החברתיות אליהן נכנסתם, עדיין יוכלו לראות בדיוק מה אתם עושים. כך, גם האקר שהצליח להדביק את המחשב שלנו בנוזקה יהיה נגיש לגלישה ולפרטים שאנו מקלידים בגלישה פרטית.

כל זה גם נאמר בעמוד הכניסה לגלישה הפרטית:

(עמוד הכניסה ל-Incognito ב-Chrome)

(עמוד הכניסה ל-Private Browsing ב-Firefox)

אז מתי גלישה פרטית עוזרת?

אז מתי גלישה פרטית עוזרת?

בין השאר, גלישה פרטית תעזור לכם במקרים הבאים:

 • במקרים בהם אינכם רוצים שפרטים על הגלישה יישמרו על המחשב האישי שלכם – למשל כאשר אתם רוצים לקנות לבן/בת הזוג מתנה ואינכם מעוניינים שהחיפושים והרכישה עצמה יתגלו.
 • מקרים בהם אתם גולשים ממחשב ציבורי, או ממחשב של חבר.
 • אתרים לא יוכלו להציג פרסומות מותאמות אישית אליכם באמצעות עוגיות שנאספו בזמן הגלישה הפרטית, ולא יוכלו להרכיב את ה"פרופיל" שלכם דרך עוגיות. עם זאת, שימו לב שאתר כמו Facebook לדוגמא עדיין יקבל את המידע של הפעילויות שאתם מבצעים בתוך Facebook.

האם אפשר להשתמש בפיצ'רים כאלו של אבטחה גם בגלישה רגילה?

האם אפשר להשתמש בפיצ'רים כאלו של אבטחה גם בגלישה רגילה?

בהחלט כן. תוכלו להתאים את הגלישה שלכם למה שנוח לכם דרך הגדרות הדפדפן. ב-Chrome למשל, תוכלו להיכנס להגדרות העוגיות, ולהגדיר דברים דומים למה ש-Incognito עושה:

בנוסף, תמיד תוכלו להתקין הרחבות (Extension/Plug-in/Addon) בדפדפן שלכם לפיצ'רים מתקדמים יותר של פרטיות.

איך ניתן לשפר את פרטיות הגלישה שלי מעבר לגלישה פרטית?

איך ניתן לשפר את פרטיות הגלישה שלי מעבר לגלישה פרטית?
 • הדרך הטובה ביותר היא כנראה להשתמש ב-Virtual Private Network (או בקיצור המוכר "VPN") – שירות המאפשר גלישה בטוחה דרך שרת מאובטח.
 • ניתן להשתמש בהרחבות לדפדפן (Extension/Plug-in/Addon) לפי הצרכים האישיים שלכם. ישנן הרחבות שעוצרות פרסומות ואף כאלה המאפשרות שימוש באימייל פיקטיבי להרשמה (כמו Blur), כך שאם הפרטים שלכם אי פעם יזלגו מאתר מסוים, האימייל הפיקטיבי יהיה זה אשר יתגלה.
 • התקינו תוכנת אבטחה איכותית על המחשב והסמארטפון.
 • הגדירו את הגדרות האבטחה והפרטיות המתאימות לכם. לדוגמא, ניתן לחסום עוגיות צד ג', כדי להפחית את כמות הפרסומות המכוונות ספציפית אליכם.
 • קראו את עמודי המידע של הגלישה הפרטית בה אתם משתמשים כדי להבין טוב יותר מה בדיוק היא עושה ומה לא:

בהצלחה!