שימוש בטוח בהתקנים ניידים

 1. שלב 1 מתוך 7
 2. שלב 2 מתוך 7
 3. שלב 3 מתוך 7
 4. שלב 4 מתוך 7
 5. שלב 5 מתוך 7
 6. שלב 6 מתוך 7
 7. שלב 7 מתוך 7

מי לא משתמש בדיסק און קי?

מי לא משתמש בדיסק און קי?

כמעט כולנו משתמשים בהתקנים ניידים מסוג Disk on Key (דיסק און קי או בעברית החסן נייד). בין אם מדובר למטרות עבודה, ללימודים, או לצרכים אישיים אחרים.

שימוש לא נכון בדיסק און קי עלול לחשוף אותנו לסכנות רבות – החל מחשיפת המידע האישי שלנו, ועד להדבקת המחשב שלנו בוירוס.

במדריך זה נסביר איך ניתן להגדיל באופן משמעותי את אבטחת ההתקנים הניידים שלנו.

מהן הסכנות בשימוש בדיסק און קי?

כיצד הדיסק און קי שלכם יכול להידבק בווירוס?

חיבור של דיסק און קי תמים למחשב נגוע, עלול להדביק אותו בוירוס. כך, לאחר שתחברו את הדיסק און קי למחשב האישי שלכם, הווירוס יעבור למחשבכם האישי, או לכל מחשב אליו תחברו את הדיסק און קי הנגוע.

דרך נוספת בה המחשב שלכם עלול להידבק בווירוס היא חיבור של דיסק און קי שאינכם יודעים מה מקורו. זוהי שיטה של האקרים, שלעיתים מצרפים להתקנים גם פתקים, במטרה להמריץ את המוצא לחבר אותם למחשב.

זהירות במקומות ציבוריים

זהירות במקומות ציבוריים

במקומות ציבוריים, כמו מחשבים באוניברסיטה, במלונות או בחדרי המתנה, קיימת סכנה גדולה שהמחשבים נגועים, כך שחיבור של הדיסק און קי שלנו עלול להדביק אותו בווירוס. האקרים מודעים לכך שמשתמשים רבים מחברים למחשבים ציבוריים התקנים ניידים, ולכן מנסים להדביק אותם בווירוסים שיוכלו לחדור לדיסק און קי.

איך בכל זאת ניזהר? עשה ואל תעשה

איך בכל זאת ניזהר? באמצעות מספר צעדים פשוטים, נוכל להוריד באופן משמעותי את הסיכויים שלנו להיפגע בעת שימוש בהתקנים ניידים.

עשה

 • ודאו שהאנטי וירוס במחשבכם האישי עובד. מרבית תוכנות האנטי וירוס סורקות את ההתקנים הניידים שאנו מחברים למחשב שלנו. חיבור של התקן נייד למחשב ללא אנטי וירוס כדי לבצע פרמוט עלול להעביר את הוירוס למחשב.
  ודאו שהאנטי וירוס במחשבכם האישי עובד. מרבית תוכנות האנטי וירוס סורקות את ההתקנים הניידים שאנו מחברים למחשב שלנו. חיבור של התקן נייד למחשב ללא אנטי וירוס כדי לבצע פרמוט עלול להעביר את הוירוס למחשב.
 • התייעצו עם מומחה אבטחה אם לאחר חיבורו למחשב, ההתקן הנייד שלכם מתחיל להתנהג באופן מוזר, והימנעו מחיבור ההתקן למחשב נוסף.
  התייעצו עם מומחה אבטחה אם לאחר חיבורו למחשב, ההתקן הנייד שלכם מתחיל להתנהג באופן מוזר, והימנעו מחיבור ההתקן למחשב נוסף.

אל תעשה

 • לעולם אל תחברו למחשב שלכם התקן נייד שמצאתם זרוק, ולא משנה מה כתוב עליו. התייעצו עם מומחה אבטחה אם החלטתם בכל זאת שאתם חייבים לפתוח בכל התקן נייד שמצאתם זרוק.
  לעולם אל תחברו למחשב שלכם התקן נייד שמצאתם זרוק, ולא משנה מה כתוב עליו. התייעצו עם מומחה אבטחה אם החלטתם בכל זאת שאתם חייבים לפתוח בכל התקן נייד שמצאתם זרוק.
 • אל תפתחו קבצים שאתם לא מכירים או שלא אתם שמתם על ההתקן הנייד.
  אל תפתחו קבצים שאתם לא מכירים או שלא אתם שמתם על ההתקן הנייד.

חשיפת מידע רגיש

חשיפת מידע רגיש

כדאי לשמור על הדיסק און קי שלכם במקום בטוח בו הוא לא יוכל להיגנב או ליפול, כמו כיסים פנימיים של תיק או בגד. הדיסק און קי משמש אותנו לאחסון מידע שעשוי להיות רגיש או חשוב ולהעברתו ממקום למקום.

טיפ:

אם ברשותכם התקנים ניידים לצרכים שונים (למשל, התקן לעבודה והתקן לחומרים אישיים) שמרו עליהם במקומות נפרדים בבית.

איך מפרמטים התקן נייד?

איך מפרמטים התקן נייד?

אם ההתקן הנייד שלכם לא עובד, או שאתם חושדים שהוא הודבק בווירוס, ניתן לבצע לו פרמוט (לנקות אותו לגמרי מתוכן) בצורה פשוטה.

 1. חברו את ההתקן למחשב.
 2. תחת "מחשב זה" (המחשב שלי), מצאו את ההתקן (ודאו שזה ההתקן ולא דיסק אחר במחשב) ולחצו על מקש ימני בעכבר, ולאחר מכן בחרו "אתחול" (Format).
 3. מסמנים את "אתחול מהיר", מה שיוביל למחיקת כל הקבצים שנמצאים על הכונן.

סיכום

רגע לפני סיום המדריך, הכנו לכם חמישה טיפים שחשוב לזכור:

סיכום
 • התייחסו בחשדנות לדיסק און קי שאתם מוצאים ואל תחברו אותו למחשבכם האישי.
 • הימנעו מחיבור הדיסק און קי שלכם למחשבים ציבוריים אלא אם אתם חייבים לעשות זאת. חיברתם למחשב ציבורי, בטרם ניתוקו מהמחשב הציבורי סרקו אותו בתוכנת אנטי וירוס טובה (רשימת אנטי וירוסים חינמיים מומלצים ל-WINDOWS ניתן למצוא בקישור הבא).
 • אם אתם עובדים בחברה עם נהלים לשימוש נכון בהתקנים ניידים, שמרו עליהם ואל תסטו מהם.
 • אם אתם יודעים שאתם הולכים לשמור קבצים רגישים על הדיסק און קי, הצפינו מראש את הקבצים האלו.
 • ודאו שהאנטי וירוס שלכם מבצע סריקה כאשר אתם מחברים התקן נייד כלשהו למחשב.