למה חשוב לעדכן מערכות הפעלה ותוכנות?

  1. שלב 1 מתוך 10
  2. שלב 2 מתוך 10
  3. שלב 3 מתוך 10
  4. שלב 4 מתוך 10
  5. שלב 5 מתוך 10
  6. שלב 6 מתוך 10
  7. שלב 7 מתוך 10
  8. שלב 8 מתוך 10
  9. שלב 9 מתוך 10
  10. שלב 10 מתוך 10

רגע לפני שמתחילים

רגע לפני שנתחיל, נכון או לא נכון:

שימוש במערכות הפעלה ובתוכנות לא מעודכנות מאפשר לתוקפים להדביק את המחשב שלנו בוירוסים?

שימוש במערכת הפעלה ובתוכנות לא מעודכנות, מאפשר לתוקפים להדביק את המחשב שלנו בווירוסים בקלות. אם מדובר במערכות הפעלה או תוכנות לא חוקיות (פרוצות) גם לא קיימת האפשרות להתקין בהן עדכונים רשמיים של יצרנית התוכנה, מה שחושף אותנו באופן מתמשך לסכנות הדבקה בווירוסים.

נסה/י שוב

במדריך זה נספר לכם על הסכנות הקיימות בשימוש במערכות הפעלה ובתוכנות וכיצד נימנע מהן.

מהן הסכנות ואיך נימנע מהן?

מהן הסכנות בשימוש במערכות ובתוכנות לא מעודכנות?

  • מחיקת מידע מהמחשב.
  • השתלטות על המחשב לצורך ביצוע פעולות לא חוקיות כגון שליחת ספאם.
  • הצפנת המחשב ודרישת כופר כספי בשביל לקבל גישה מחודשת למחשב.
  • התחזות.
  • שימוש בחשבונות פרטיים ברשתות החברתיות במטרה להזיק.

איך תימנעו מהסכנות?

  • השתמשו אך ורק במערכות הפעלה ותוכנות חוקיות.
  • השאירו את עדכוני התוכנות במצב של עדכון אוטומטי (לרוב ברירת המחדל).
  • אל תתקינו תוכנות ממקורות מפוקפקים. לעיתים תוכנות אלו מכילות וירוסים.

כל אחד והחולשות שלו

כפי שלבני האדם יש חולשות שונות, כך גם לתוכנות ולמערכות ההפעלה. חולשה (Vulnerability) היא פרצה במערכת הפעלה או בתוכנה, אשר באמצעותה גורם זדוני יכול לתקוף מחשב ולהשתלט עליו בשימוש וירוס. יצרניות התוכנה עושות מאמצים כבירים על מנת לזהות חולשות במערכות שלהם, ולסגור אותן בטרם גורם זדוני יוכל לעשות בהן שימוש למטרותיו.

חולשה היא וירוס

חולשה איננה וירוס. חולשה היא הפרצה בה התוקף משתמש על מנת להחדיר את הווירוס למחשב.

נסו שוב

כל אחד והחולשות שלו

באמצעות שימוש בחולשות ניתן לתקוף מחשב מבלי שהמשתמש ישים לב לכך

באמצעות שימוש בחולשות ניתן לתקוף מחשב מבלי שהמשתמש ישים לב לכך כלל.

נסו שוב

איך לא נחשוף את עצמנו לחולשות?

במערכת ההפעלה ובתוכנות השונות, משולבים אמצעים טכנולוגיים רבים שנועדו להגן עלינו מפני חולשות. חשוב להקפיד על ביצוע עדכונים למערכות ההפעלה והתוכנות. כאשר אנחנו משתמשים בתוכנות ובמערכות הפעלה לא מעודכנות אנו חושפים את עצמנו לחולשות. עדכונים הם הדרך של יצרניות התוכנה לסגור את החולשות הידועות הקיימות בתוכנה, ולהפוך את המוצר שלהן לבטוח יותר.

מי יכול לנצל חולשות?

מי יכול לנצל חולשות?

באופן כללי, דרושה מיומנות רבה על מנת למצוא חולשות בתוכנות ולהשתמש בהן. עם זאת, כאשר חולשה נסגרת על ידי יצרנית תוכנה בגרסה מעודכנת, נהיה קל יותר באופן משמעותי עבור האקרים להשתמש בה בגרסאות לא מעודכנות. לכן, קריטי להתקין את עדכון התוכנה מיד לאחר שהוא יוצא.

מה הצעד הבא?

מה הצעד הבא?

ככל שהתוכנה יותר נפוצה, כך משתלם יותר עבור ההאקרים לנסות ולפרוץ דרכה למחשב באמצעות חולשה, כי כך הם יצליחו להגיע ליותר מחשבים. לכן, חשוב במיוחד לוודא שהתוכנות המרכזיות והשימושיות ביותר מעודכנות: מערכת ההפעלה, דפדפן אינטרנט, תוכנות Office, Adobe Reader. נסביר כעת איך עושים זאת.

עדכוני מערכת ההפעלה (Windows 10)

במערכת ההפעלה "ווינדוס 10" מסובך מאוד לנטרל את העדכון האוטומטי, כך שאלמלא עשיתם זאת, המערכת תתעדכן באופן אוטומטי. עם זאת, אנו ממליצים להסתכל מדי פעם, ולוודא שמחשבכם אכן מעודכן, בכמה שלבים פשוטים:

  1. לחצו על "התחל" ואחר כך על "הגדרות"
  1. היכנסו להגדרות "עדכון ואבטחה"
  1. היכנסו לעמודת "Windows Update"
  2. המערכת תכתוב לנו מתי היא עודכנה לאחרונה. אם רוצים להיות בטוחים שהמערכת אכן מעודכנת, ניתן ללחוץ על "בדוק אם קיימים עדכונים". כמו כן, ניתן לראות מתחת ל"עדכן הגדרות" שהמערכת מתוכנתת כך שהיא תתעדכן באופן אוטומטי.

תחת עמודת "עדכן הגדרות" ישנן עוד שלוש אפשרויות שחשוב להכיר:

  1. שנה שעות פעילות – בהגדרה זו ניתן לקבוע מהן שעות הפעילות שלנו על המחשב, על מנת שווינדוס לא יאתחל (Restart) את המחשב כאשר הוא מתקין עדכונים בשעות אלה, אלא רק לאחר שסיימנו את שעות הפעילות שלנו על המחשב.
  1. אפשרויות הפעלה מחדש – רק במקרים בהם יש עדכון מערכת הפעלה חדש שמחכה, ניתן "לעקוף" את ההתקנה האוטומטית של המערכת, ולקבוע את השעה ואת היום בהם התקנת העדכון תסתיים.
  1. אפשרויות מתקדמות – העמודה הראשונה מאפשרת למיקרוסופט לעדכן מוצרים אחרים כגון Edge או Office באמצעות עדכוני ווינדוס. מומלץ להשאיר עמודה זו עם סימון וי. העמודה השנייה מאפשרת לווינדוס לסיים את התקנת העדכונים ללא מעורבות שלנו, באמצעות שימוש בפרטי הכניסה שלנו כדי להיכנס לשולחן העבודה. כך, כאשר נגיע לעבוד על המחשב לאחר עדכון, לא נצטרך לחכות עד שווינדוס יסיים את התקנת העדכון. סימון וי בעמודה זו הוא עניין של נוחות אישית.

עדכוני דפדפנים

דפדפנים הם השער שלנו לאינטרנט. לכן, חשוב ביותר לוודא שהדפדפן שלנו מעודכן. כיום, כלל הדפדפנים הגדולים מתעדכנים באופן אוטומטי. שימו לב שעל מנת לעדכן את הדפדפן יש לסגור ולפתוח אותו, אחרת הוא לא יוכל להתעדכן. מומלץ לעשות זאת מדי פעם.

אם אתם בכל זאת רוצים לוודא שהדפדפן שלכם מעודכן ומתעדכן באופן אוטומטי:

  • ב-Chrome, היכנסו ל: chrome://settings/help.
  •   ב-Firefox, היכנסו ל: about:preferences#advanced. ודאו שהדפדפן מוגדר כך שהוא מתקין עדכונים באופן אוטומטי.
  • ב-Edge וב-Internet Explorer, וודא שההגדרה "ספק לי עדכונים עבור מוצרי Microsoft אחרים כאשר אעדכן את Windows" מופעלת, כפי שהסברנו בשלב הקודם במדריך זה.

ומה לגבי תוכנות אחרות?

כיום, מרבית התוכנות מתעדכנות באופן אוטומטי, כך שכל שעלינו לעשות הוא לא לשנות הגדרות ברירת המחדל של התוכנות בהן אנו משתמשים.

עם זאת, כאשר משתמשים בתוכנות שאינן מתעדכנות באופן אוטומטי, מומלץ לבדוק מדי שבוע-שבועיים האם קיימים עדכונים לתוכנה. לרוב, ניתן לבצע בדיקה זו דרך עמוד ההגדרות של התוכנה.

מסכמים" עשה ואל תעשה

רגע לפני סיום המדריך, הכנו לכם תזכורת שמסכמת מה חשוב לעשות, וממה עדיף להימנע.

עשה:

  • בדקו מדי פעם שמערכת ההפעלה שלכם והתוכנות המרכזיות בהן אתם עושים שימוש אכן מעודכנות.
    בדקו מדי פעם שמערכת ההפעלה שלכם והתוכנות המרכזיות בהן אתם עושים שימוש אכן מעודכנות.
  • שימו לב להודעות חשודות המבקשות עדכון. תוכנות לא ינסו
    שימו לב להודעות חשודות המבקשות עדכון. תוכנות לא ינסו "לפתות" אתכם להתקין עדכונים עם הבטחות כספיות. אם יש משהו חשוד בהודעה המבקשת את העדכון עצרו, אולי מדובר בוירוס.
  • היזהרו מעדכוני תוכנות אשר קופצים לכם באתרי אינטרנט שונים. לעיתים קרובות אלו ניסיונות להתקין לכם וירוס במחשב. למידע נוסף בנושא זה, ראו את המדריך בנושא
    היזהרו מעדכוני תוכנות אשר קופצים לכם באתרי אינטרנט שונים. לעיתים קרובות אלו ניסיונות להתקין לכם וירוס במחשב. למידע נוסף בנושא זה, ראו את המדריך בנושא "קישורים מזיקים".

אל תעשה:

  • אל תדחו את עדכון מערכת הפעלה או התוכנות שברשותכם, עדכנו הכי מוקדם שאתם יכולים.
    אל תדחו את עדכון מערכת הפעלה או התוכנות שברשותכם, עדכנו הכי מוקדם שאתם יכולים.
  • אל תשנו את הגדרות ברירת המחדל של העדכונים בתוכנות במחשב שלכם. ההגדרות ברוב התוכנות נבנו כך על מנת להגן עליכם ועל מחשבכם.
    אל תשנו את הגדרות ברירת המחדל של העדכונים בתוכנות במחשב שלכם. ההגדרות ברוב התוכנות נבנו כך על מנת להגן עליכם ועל מחשבכם.
  • אל תתקינו תוכנות ממקורות מפוקפקים. לעיתים תוכנות אלו מכילות וירוסים.
    אל תתקינו תוכנות ממקורות מפוקפקים. לעיתים תוכנות אלו מכילות וירוסים.